Időtartam:
20 / 30 óra
Környezettudatos gondolkodás és fenntartható fejlődés
A képzés célja:
A képzés célja a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés érdekében személyes felelősség kialakítása a résztvevőben. A képzés egyfajta szemléletformálás, melynek eredményeképpen a résztvevő életvitele megváltozik, környezettudatosan gondolkodik. A képzés során a résztvevő megismeri a legfontosabb fogalmakat és alapelveket
Kinek ajánljuk ezt a képzést?
A fenntartható fejlődés iránt érdeklődők, felnőttek.
Milyen készségek elsajátításában és fejlesztésében segít ez a képzés?
- Képessé válnak a résztvevők felismerni és tudatosítani az élő és élettelen környezetet romboló, illetve azokat építő/védő hatásokat, emberi magatartásformákat és társadalmi tendenciákat.
- Képessé válnak azonosulni a fenntartható fejlődés elveivel és azokat tudatosan beépíteni mindennapjaikba ezáltal.
- Elsajátítják a pozitív személyes példamutatás képességét.
- Képessé válnak közvetlen környezetüket a környezettudatos életvitel irányába befolyásolni, és a környezetvédelem érdekében közösségi kezdeményezésekben is részt venni.
Környezeti kompetencia: A résztvevő megismeri és megérti a környezet, illetve a környezettudatos gondolkodás és fenntartható fejlődés alapfogalmait és alapfeltételeit., a környezeti rendszereke elemeit és összefüggéseit, valamint a természeti rendszerek és az ember által épített mesterséges környezet kölcsönhatását, így a környezetvédelem jelentőségét.
Életviteli kompetencia: a résztvevő felismeri és tudatosítja saját életvitele magára, illetve szűkebb és tágabb környezetére gyakorolt hatásait, következményeit, felismeri és tudatosítja személyes felelősségét, motivált és képes lesz a környezetre káros szokásai megváltoztatására, önálló cselekvési terv készítésére és végrehajtására.
Szociális kompetencia: kritikai gondolkodás, problémaazonosítás, problémakezelés, reális célkitűzés, közösségi együttműködés
A jelentkezés feltételei
Ez a képzésünk nincs semmilyen iskolai végzettséghez vagy kötve.
Ezeket a témaköröket érinti a képzés:
- A környezet fogalma, elemei, a mikró-és makroklíma fogalma
- A környezeti rendszerek típusai, működésük, ciklusaik
- A környezeti hatások összefüggései
- A természeti rendszerek és az ember által alkotott mesterséges környezet kölcsönhatása
- A környezetvédelem és az egyéni felelősségvállalás jelentősége, a főbb problémák és lehetőségek a hétköznapi életben:
- Fogyasztói szemlélet vs. a felelős gazda szemlélete. A fogyasztó elvesz és pénz-központú., a felelős gazda gondos és felelős az élő környezettel szemben is. A fogyasztó csak az „itt és most”-ban, az azonnali vásárlásban és fogyasztásban gondolkodik. A felelős gazda átlátja és figyelembe veszi a természeti folyamatokat. A túlzott divat-követés veszélyei, a tartós fogyasztási cikkek hiánya.
- A víz „nem a falból jön”! Az ivóvíz pazarlásának kockázatai és veszélyei. Vizeink szennyezése és annak következményei. Vízgazdálkodási megoldások hiányosságai (pl. mosóvíz visszaforgatása WC-öblítésre). Ismeretek hiánya: a csapvíz, a bolti vizek és a forrásvizek., a víz energetizálása., a víz mint létfontosságú elem. Energiatakarékosság, villany: állandóan bekapcsolt készülékek., klímaberendezések., energiatakarékos izzók, megvilágítás racionalizálása.
- Hulladék-probléma: életmódból fakadó hulladéktermes (bevásárlószatyrok, üdítős üvegek, csomagolóanyagok)., szelektív gyűjtés, szemetelés., újrafelhasználható és veszélyes hulladékok kommunális szemétbe dobálása, újra-elosztás helyett.
- Közlekedés: autó vagy tömegközlekedés, bicikli vagy gyaloglás? Autók kapacitásának kihasználatlansága, városi parkolás anomáliáiból fakadó környezetszennyezés., szmog., autók, motorok és biciklik behatolása a természetbe: pusztítás és a természet valódi megismerésének akadálya., felesleges szállítások: fogyasszunk helyi és idény-élelmiszert.
- Az egészséges élet, egészséges környezet és a döntések összefüggései., valódi, élő környezettel (természeti környezet és mezőgazdaság) való kapcsolat hiánya., a média sokszor természetellenes szemléletének veszélyei.
Képzés végén kiállított tanúsítványok:
A képzés végén tanúsítványt állítunk ki azok számára, akik nem lépték túl a megengedett hiányzást.
Mi történik ha nem tud minden órán jelen lenni?
A képzési órák 20%-áról lehet hiányozni.
Belső képzés:
A képzéseinket egyedi igények alapján alakítani tudjuk és új, tömbösített képzési programok létrehozására is van lehetőség. Kérjük, vegyék fel velünk e-mailben a kapcsolatot!